Напрямки діяльності
практичного психолога дошкільного закладу

• ПСИХОДІАГНОСТИКА
Будь-який психолог володіє досить великим набором психодіагностичних засобів та методик.
Їх мета - визначити об'єктивний стан людини, виділити його причини, а також оцінити рівень розвитку тих чи інших психічних процесів. Якщо для дорослих часто використовуються тестові методики, відомі багатьом, то в арсеналі дитячого психолога звичайно це особливі методики для дітей. Фахівець може попросити дитину щось намалювати. Може пограти з ним в захоплюючу гру - насправді ж за допомогою цих процедур збере необхідні дані. Психодіагностика застосовується в індивідуальній та груповій формах як для дітей так і для педагогічних працівників.

• РОЗВИВАЮЧІ ЗАНЯТТЯ
 За допомогою розвиваючих психологічних ігор фахівець допоможе розвинути у дитини різні необхідні навички і якості. Увага, пам'ять, посидючість, логічне та образне мислення - в арсеналі дитячого психолога розвиваючі ігри для всіх вікових категорій. Найчастіше, психологічні заняття проводяться відразу з групою дітей, і в такому випадку дитина також вчиться спілкуватися з іншими дітьми, сприймати соціальні норми.

•КОРЕКЦІЙНО-ВІДНОВЛЮВАЛЬНА РОБОТА
За наявності у дитини серйозних емоційних або особистісних труднощів може знадобитися спеціально організована психокорекційна робота. Це можуть бути заняття на адаптацію до дитсадка, готовність до школи, зняття тривожності, страхів, на підвищення самооцінки, на зняття агресивних тенденцій. Методи, що застосовуються в дитячій психотерапії, різноманітні. Гра, малюнок, казка, пісок - всі знайомі і цікаві для дитини предмети і заняття стають в руках спеціаліста потужним засобом допомоги.

•Відвідування занять, гуртків, прогулянок з метою проведення спостереження за психологічним та емоційним станом дітей

•Просвітницька робота з пропаганди психологічних знань :
розміщення цікавої психологічної інформації у інформаційних куточках кожної групи, виступи на батьківських зборах, робота з батьками, участь у нарадах, педрадах, семінарах.

Конспект заняття з елементами тренінгу:

Тема: «Толерантність до себе і до людей»

Завдання:

1. Виховувати морально - емоційні якості: терпіння, уважність, співчуття, співпереживання, дружба.

2. Розвивати навички роботи дітей в колективі.

3. Розвиток навичок роботи з мотузкою, тканиною і нитками.

Матеріал, що використовується: Віник із прутів, мотузка 1,5.-2 метра, нитки, кольорові кружечки з тканини за кількістю осіб 12х12см, прислів'я про дружбу , білі пелюстки квітки на кожну дитину.

Хід роботи:

Діти, сьогодні я вам розповім одну казку, а для цього я вам пропоную сісти колом на килимок.

Казка «Батько і сини» Л. М. Толстого

Батько наказав синам, щоб жили в згоді; вони не слухалися. Ось він велів принести віник і каже: « Зламайте! »

Скільки вони не билися, не могли зламати.

Тоді батько розв'язав віник і велів ламати по одному прутику.

Вони легко переламали прути поодинці.

Батько каже: «Так-то і ви: якщо в згоді жити будете, ніхто вас не здолає; а якщо будете сваритися та все нарізно - вас всякий легко погубить ».

Вправа «Зламай віник».

Діти, ми з вами прослухали казку, і тепер я вам пропоную взяти віник в руки і постаратися його зламати. Не виходить, спробуйте ще раз, ніяк. Тоді я розв'яжу віник і роздам вам прутики, тепер спробуйте зламати, вийшло легко і просто. Правда? Ось так діти, якщо ми з вами будемо жити разом, в, злагоді, дружно, як прутики будемо триматися за руки, то нас перемогти буде не можливо. А якщо ми будемо сваритися, і все робити поодинці, нарізно, то будь-хто зможе нас образити і погубити.

Психолог:

1. Діти, а як ви розумієте вислів жити в злагоді? Це означає жити разом і дружно, не сваритися.
  2. А як ви ставитеся до своїх братів і сестер. Ми їм допомагаємо, захищаємо і оберігаємо.
  3. А як можна зрозуміти, як здогадатися, що людина до нас ставиться доброзичливо. Вона посміхається, руки у неї вільні, долоні розкриті.

А давайте покажемо, як ми можемо дружити, що для цього потрібно зробити? Взятися за руки.

А ще ми з вами можемо зробити дружний хоровод, за допомогою ось цієї мотузочки. Скільки в групі у нас дітей? Багато.

Давайте стільки зав’яжимо вузликів на мотузці.

А тепер кожен собі вибере вузлик і почне перетворювати його в лялечку.

Ми візьмемо шматок тканини круглої форми і обернём тканиною вузлик так, щоб він виявився в центрі, у нас вийде голова і плаття, і зафіксуємо ниткою якраз під головою.

Що вийшло? Лялечка.

Давайте подивимося, які вони всі різні, барвисті.

А на що схожа мотузочок? На хоровод.

А щоб вийшов у нас коло, я з'єднаю два кінця мотузки і зроблю теж лялечку.

Ось і вийшла наша дружна група.

Самостійна діяльність «Квітка Толерантності».

Діти, а тепер я вам пропоную, підійти до столу, і всім разом зробити «Квітку толерантності». Подивіться, у кожного з вас є пелюстка з якістю толерантності. Виберіть, яка вам більше подобається, а потім розфарбуйте її своїм улюбленим кольором.

Після виконання самостійної роботи діти разом з психологом приклеюють пелюстки до серцевини квітки.

Прощання.

Давайте не сваритися, а будемо разом жити дружно.

Я хочу сказати вам дякую за те, що ви були уважними, допомагали мені і один одному.

- Закінчимо заняття салютом з наших долоньок!